TRENING POSŁUSZEŃSTWA (STYMULACJA MENTALNA)

Australijskie Labradoodle to bardzo mądre stworzenia. Szkolenie ich jest kwestią kluczową. Uczą się bardzo szybko, tych przez nas niepożądanych rzeczy również. Dlatego też sprawą kluczową jest edukacja we wczesnym okresie życia psa.
Pierwszą fazę edukacji szczenięcia powinien zapewnić hodowca. Odpowiedzialny hodowca socjalizuje szczenięta i socjalizuje je każdego dnia – a nie tylko w celach wykonania dokumentacji fotograficznej i video (dla uzyskania informacji nt. socjalizacji odwiedź temat „Jak socjalizuję szczeniaka zanim trafi do Ciebie”). Kiedy odbierzesz swojego szczeniaka – kolej na Ciebie.
Pierwszym krokiem jaki powinieneś zrobić jest zapisanie szczenięcia Australijskiego Labradoodla do “psiego przedszkola”. Takie przedszkola poświęcają więcej czasu na socjalizacje a niżeli na właściwe szkolenia. Oczywiście nauczysz się podstawowych komend jak siad, waruj, przywołania, chodzenie na smyczy, wracanie na dźwięk gwizdka. Aczkolwiek wszystko polega na tym aby do ukończenia 16 tygodnia życia, kiedy okres socjalizacji kończy się – zapewnić psu dużo rozmaitych bodźców. Trener powinien w indywidualny sposób podchodzić do każdego szczeniaka, tak aby mógł dla każdego dobrać odpowiedni kierunek ku dalszej pracy.
Bardzo ważnym jest aby szkoła, do której się udasz oferowała kursy oparte na treningach metodami pozytywnych wzmocnień. Gdy spytawszy – czy kolczatka czy obroża zaciskowa są dozwolone na szkoleniu uzyskasz odpowiedź „TAK”, jest to szkoła na zajęcia której nie chcesz uczestniczyć.
Psie szkoły oferują różne kursy. Takie kursy mogą sprawić wiele radości Tobie i Twojemu psu a na pewno wzmocnią więź pomiędzy Wami. Niektóre szkoły oferują treningi ogólnego posłuszeństwa (obidience), psie sporty (agility), dog trekking a nawet kursy węszenia. Ogólny trening posłuszeństwa jest sprawą konieczną a potem możesz zdecydować czy i w jakim kierunku chcesz iść dalej.
Kończąc – parę słów o kursach psich sportów (agility). Trenowanie psich sportów i uczestniczenie w zawodach powoduje, że pies jest bardzo nakręcony (co nie jest dobrą rzeczą), podnosi się poziom adrenaliny a nieliczni wiedzą, że potrzeba aż jednego tygodnia czasu aby ten poziom obniżył się do normalnego stanu. Niektórzy eksperci zaczynają promować kursy „Agility stress free”, które wydaja się być dobrym rozwiązaniem, aczkolwiek jest to bardzo nowa wiedza, jeszcze nie rozpowszechniona na szeroka skalę.
Nie powinieneś niepotrzebnie nakręcać swojego psa.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————

Włochata Pasja
Hodowla Australijskich Labradoodli w Polsce
Pierwsze Australijskie Labradoodle w Polsce

Następny post?

Czy mój Australijski Labradoodle to Oryginał?

Skąd mam być pewien czy mój Australijski Labradoodle to oryginał? Prestiżowa organizacja ALFA EUROPE nakłada na hodowców zrzeszonych w tej organizacji obowiązek robienia testów DNA szczeniąt. Jak dotąd jest to jedyna organizacja z tak rygorystycznymi przepisami. A jak...

Następny post? 

pl_PL