Australijski Labradoodle

o rasie

Przez ostatnie kilka lat Australijskie Labradoodle, stały się jedną z najbardziej popularnych ras w Stanach Zjednoczonych. Coraz częściej o nich słychać także w Europie. Wielu ludzi zainteresowało się dudlami głównie ze względu na ich nie liniejącą i przyjazną alergikom sierść. Australijskie Labradoodle to psy, które pragną współpracy z człowiekiem, szybko się uczą a swojej ludzkiej sforze okazują duże przywiązanie.
Jest to jedna z nielicznych ras należących do kategorii – HIPOALERGICZNY. Większość alergików bardzo sceptycznie podchodzi do posiadania psów. Znam to z własnego doświadczenia, kiedy po kolei musiałam szukać domów zastępczych, najpierw dla mojej papugi a potem psa rasy basset hound. Mogę jedynie zaproponować wizytę we Włochatej Pasji, która na pewno pozwoli się Państwu przekonać czy wystąpi reakcja alergiczna na psy czy też nie.
Moje alergie nasilały się z roku na rok, potem pojawiła się astma a lekarz alergolog stanowczo odradził posiadanie psa. Zostałam wysłana na badania, które oczywiście potwierdziły moje obawy. Bałam się, że nigdy nie będę w stanie realizować swojej pasji, pasji którą właśnie są psy i praca z nimi. Bardzo dużo czytałam o psach przyjaznych alergikom a i tak podchodziłam do tematu bardzo sceptycznie. Zanim zdecydowałam się na takiego psa odwiedziłam hodowlę kilka razy, aby zaobserwować czy wystąpią u mnie reakcje alergiczne.
Jeszcze trzy lata temu, świadomość społeczeństwa na temat istnienia takich ras była bardzo niska. Kiedy przeszukiwałam przeglądarkę (na polskich stronach informacje były bardzo ubogie) natknęłam się na jedno z forum (właśnie rasy, która jest zaliczana do hipoalergicznych), na którym znalazłam zabawną definicję słowa HIPOALERGICZNY. HIPO – czyli bardzo, ogromnie, wielce, tutaj nawet padło przyrównanie do hipopotama. ALERGICZNY, powodujący alergię, uczulający = pies który silnie (mocno) uczula. Dosyć zabawne, jak niektórzy potrafią budować swoje własne teorie, nieprawdaż?
Przez jakiś czas moja głowa była zaprzątnięta jedną myślą – na świecie jest tak wiele osób z problemem z jakim i ja się borykam, a niestety wszystko wskazuje na to, że przybędzie ich jeszcze więcej. Zastanawiałam się ile w tej puli znajdzie się osób niepełnosprawnych potrzebujących psa asystującego? Ilu alergików czy astmatyków będzie potrzebowało psa pracującego? Za cel postanowiłam sobie znaleźć rasę odpowiednią do pracy z ludźmi i posiadającą wszelki potencjał ku temu, a jednocześnie rasę która jest przyjazna alergikom.
Po jakimś czasie, w miesięczniku „Mój Pies” natknęłam sie na artykuł napisany przez Magdę Urban z Fundacji „Psia Wachta” . Był to artykuł o Beverley Manners z Australii i jej cudownych Australijskich Labradoodlach wiedziałam, że to jest to czego szukałam. Długo nie zwlekałam i nawiązałyśmy ze sobą fantastyczną znajomość. Beverley przez około rok czasu dzieliła się ze mną swoimi cennymi doświadczeniami. Dziś czuję się na tyle pewnie, aby kontynuować jej program i tworzyć historię Australijskich Labradoodli w Polsce.

Moją misją jest niesienie pomocy tym, z myślą o których Beverley podjęła decyzję o stworzeniu rasy.

Zapraszam serdecznie do mojego działu „behawiorystka”, gdzie zamieszczam artykuły swojego autorstwa.

Edyta Gajewska

Odwiedź galerię australijskich labradoodle

Włochata Pasja
Hodowla Australijskich Labradoodli w Polsce
Pierwsze Australijskie Labradoodle w Polsce

pl_PL