Behawiorystyka

Moja przygoda ze zwierzętami, zaczęła się wtedy, kiedy gwałtownie musiała się skończyć. Ze względu na astmę i liczne alergie musiałam znaleźć domy – najpierw dla ukochanej papugi, potem psa rasy Basset Hound. Wkrótce jednakże zrozumiałam, że wszystko było częścią większego planu.

Sporo czasu minęło zanim zdecydowałam się na kolejne zwierzątko. Informacji na temat ras hipoalergicznych szukałam dosyć długo. Jeszcze trzy lata temu, świadomość społeczeństwa odnośnie ich istnienia była bardzo niska. Dla zobrazowania – na jednym z forum właśnie takich ras znalazłam definicję słowa „hipoalergiczny”: HIPO – bardzo, wielce (tu padło nawet porównanie do hipopotama), ALERGICZNY – uczulający – czyli „pies, który bardzo uczula”. Nie muszę wspominać, iż powyższa definicja obecnie została przeniesiona do tzw. „perełek” na tymże forum.

Po licznych wizytach u hodowcy (ja również bardzo sceptycznie podchodziłam do tematu hipoalergiczności) zdecydowałam się na suczkę rasy West Highland White Terrier, z którą rozpoczęłam trening w Ośrodku Szkolenia Psów Pastel. Wtedy po raz pierwszy zrodził się pomysł, pracy ze zwierzętami i w tym też odnalazłam prawdziwą pasję. Pomysł ten jeszcze wtedy nie tworzył spójnej całości – właściwie był jedynie szkicem, który ulega stałym, mniejszym bądź większym modyfikacjom po dzień dzisiejszy.

Doświadczenia zdobywałam trenując moje psy, do najbardziej ulubionych zaliczam treningi psich sportów. Szkoliłam również psy kenelowe, w różnym wieku, a także po różnych przejściach. Moim dużym sukcesem były wyniki miesięcznej pracy z psem, bitym przez poprzedniego szkoleniowca. Odnajduję się udzielając pomocy behawioralnej właścicielom psów i w tym kierunku chcę się dalej rozwijać.

Dla Związku Kynologicznego, przy odbiorach miotów, robię testy temperamentów szczeniąt. Obecnie rozpoczęłam doświadczenia, które mam nadzieję zaprezentować w swojej pracy, w której chcę skupić się na ocenach temperamentów szczeniąt i wpływie czynników środowiskowych na ich modyfikację.

Jestem absolwentką kursu dyplomowego COAPE, kursu trenerskiego przeprowadzanego przez ośrodek szkolenia psów PASTEL oraz seminariów organizowanych przez Psią Wachtę.

W tym dziale będę zamieszczać artykuły swojego autorstwa oraz autorstwa innych – autorytetów w dziedzinie terapii zachowania zwierząt towarzyszących, oraz przyszłych behawiorystów wraz ze mną biorących udział w kursie COAPE. Mam nadzieję, że okażą się one przydatne dla czytelników – zapraszam do lektury i wszelkich komentarzy, do których z przyjemnością się ustosunkuję.

Edyta Gajewska

Włochata Pasja

pl_PL