LABRADOODLE A AUSTRALIJSKI LABRADOODLE

TAK!

Australijskie Labradoodle pochodzą z jednej z dwóch linii – Rutlands i Tegan Park. To dwa centra badawcze w Australii, które 20 lat temu rozpoczęły prace nad stworzeniem nowej rasy. AUSTRALIJSKIE LABRADOODLE to psy, których przodkami były Labradory i Pudle – ale nie tylko! W ich żyłach płynie krew: Angielskich i Amerykańskich Cocker Spanieli, Irlandzkiego Spaniela Wodnego oraz Soft Coated Wheatena (z irlandzkich linii). Rasy te zostały wprowadzone do linii w konkretnym celu (wyeliminowania określonych wad), konkretnym czasie (przy czym czas ma tu duże znaczenie), konkretną ilość razy (zazwyczaj 1 lub 2). Selektywna hodowla prowadzona przez lat 20 ze szczególnym nastawieniem na:
– wysokie standardy zdrowotne
-określony temperament
– sierść przyjazną alergikom
Doprowadziły do tego co dziś rozpoznajemy jako ASD Australijski Labradoodle. ASD przekazują swojemu potomstwu ujednolicony wygląd i temperament. O sukcesie ASD można mówić także w kwestii zdrowia – na 7000 przypadków u ok. 20 stwierdzono dysplazję.

Labradoodle (nie australijskie) To zazwyczaj krzyżówka Labradora i Pudla (F1). W takiej krzyżówce ciężko jest przewidzieć temperament, wygląd a kwestie zdrowotne – szczególnie odnośnie wad wrodzonych jak dysplazja stoją pod znakiem zapytania. To czy sierść psa będzie przyjazna alergikom jest zwykłą loterią. Z zapisków twórczyni wynika, że początki rasy (F1) były trudne – były to psy ogromne oraz hyperaktywne – właściciele często nie byli sobie w stanie z nimi poradzić. Nieuczciwi hodowcy sprzedawali takie krzyżówki twierdząc, że są 100% hipoalergiczne – często kończyło się to nieszczęściem kiedy rodzina musiała oddać swojego psiaka bo wywołał reakcje alergiczne u któregoś z jej członków.

AUSTRALIJSKIE LABRADOODLE TO NIE KRZYŻÓWKA LABRADORÓW I PUDLI. ASD WYWODZĄ SIĘ Z TYCH RAS ALE NIE SA ICH BEZPOŚREDNIĄ KRZYŻÓWKĄ. ISTNIEJE OGROMNA RÓŻNICA POMIĘDZY ASD AUSTRALIJSKIMI LABRADOODLAMI A LABRADOODLAMI POWSTAŁYMI PRZEZ SKRZYŻOWANIE LABRADORA I PUDLA.

UWAGA! Sprawdź dokładnie w rodowodzie w którym pokoleniu występują przydomki Tegan Park i Rutland Manor a powinny znajdować się one w jednym z ostatnich pokoleń. W ten sposób masz pewność autentyczności linii. Niektóre organizacje dozwalają kojarzenie Au Labradoodle z innymi rasami. Nie musisz nieświadomie stać się ofiarą eksperymentu!

W tym momencie organizacja zrzeszająca hodowców AUSTRALIJSKICH LABRADOODLI – ALFA EUROPE, jako jedyna na świecie wymaga od swoich hodowców aby każdy jeden szczeniak przechodził testy DNA na potwierdzenie pokrewieństwa. Dzięki czemu możesz być pewien, że nie kupujesz kota w worku. Nie pudla, nie krzyżówkę nieokreślonych ras a AUTENTYCZNEGO AUSTRALIJSKIEGO LABRADOODLA.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————

Włochata Pasja
Hodowla Australijskich Labradoodli w Polsce
Pierwsze Australijskie Labradoodle w Polsce

Następny post?

Czy mój Australijski Labradoodle to Oryginał?

Skąd mam być pewien czy mój Australijski Labradoodle to oryginał? Prestiżowa organizacja ALFA EUROPE nakłada na hodowców zrzeszonych w tej organizacji obowiązek robienia testów DNA szczeniąt. Jak dotąd jest to jedyna organizacja z tak rygorystycznymi przepisami. A jak...

Następny post? 

pl_PL