WYSIŁEK FIZYCZNY

Regularne ćwiczenia są konieczne nie tylko dla zdrowia ogólnego. Dzięki ćwiczeniom szczenięta wyrabiają mocne mięśnie, kości i stawy. Ćwiczenia fizyczne stymulują przepływ tlenu w organizmie, który wzbo¬gaca krew. Krew z kolei dostarcza wartości odżywczych całemu organizmowi.
Niejednokrotnie spotkałam się z pytaniem — ile i jak często pozwalać swojemu psu na wysiłek fizyczny w ciągu dnia.
A to zależy — głównie od wieku oraz rodzaju wysiłku.
Jeżeli pozwalamy swojemu psu biegać bez smyczy — szczenię samo będzie regulowało ilość wysiłku, decydując się na odpoczynek wtedy gdy poczuje się zmęczone. Ruchy jakie wykonuje w tym czasie pies nie są jednostajne (w przeciwieństwie do chodzenia na smyczy), pies biega, skacze, idzie w jednym kierunku potem zawraca.
W trakcie spaceru na smyczy z kolei musimy pamiętać, że szczenię używa nieustannie tego samego „zestawu” mięśni, ścięgien i więzadeł w powtarzającym ciągłym ruchu. Poruszanie się w ten sposób przez dłuższy okres czasu może prowadzić do ciągłych nadwyrężeń. Niedojrzałe stawy, również mogą zostać narażone na nieodwracalne uszkodzenia.
Co ze skakaniem (rozumianym jako wskakiwanie i zeskakiwanie z różnych obiektów)? Generalnie nie jest ono polecane dla szczeniaka poniżej dwunastego miesiąca życia. Do tego czasu stawy, mięśnie, ścięgna i więzadła nie są dojrzałe, dlatego takiego rodzaju wysiłek musi być kontrolowany.

Jak więc dawkować chodzenie na smyczy stosownie do wieku szczeniaka?
• W wieku od trzech do czterech miesięcy spacery nie powinny być dłuższe niż dziesięć minut każdy
• W wieku od czterech do sześciu miesięcy nie przekraczajmy 15 minut dla każdej sesji
• Od sześciu do dwunastu miesięcy, każda sesja niech nie przekracza trzydziestu minut
• W wieku dwunastu miesięcy możemy sobie pozwolić na dłuższe spacery a nawet jogging.

UWAGA!
Szczenięta poniżej dwunastego miesiąca życia nie powinny biegać po schodach, wskakiwać i zeskakiwać z wysokich przedmiotów. Ciągłe bieganie i skakanie na obiekty przed osiągnięciem dojrzałości może doprowadzić do dysplazji stawów biodrowych lub łokciowych.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————

Włochata Pasja
Hodowla Australijskich Labradoodli w Polsce
Pierwsze Australijskie Labradoodle w Polsce

Następny post?

Czy mój Australijski Labradoodle to Oryginał?

Skąd mam być pewien czy mój Australijski Labradoodle to oryginał? Prestiżowa organizacja ALFA EUROPE nakłada na hodowców zrzeszonych w tej organizacji obowiązek robienia testów DNA szczeniąt. Jak dotąd jest to jedyna organizacja z tak rygorystycznymi przepisami. A jak...

Następny post? 

pl_PL