Aby szczenię było zdrowe i dobrze się rozwijało musimy zadbać o odpowiednią dietę dla niego. Co to znaczy odpowiednia dieta? To znaczy dostarczanie wszystkich składników pokarmowych – protein, węglowodanów, tłuszczów, witamin, aminokwasów i wody w odpowiednich ilościach i proporcjach względem siebie.
Wyróżniamy następujące rodzaje diet:

1. Gotowane – przygotowywane przez właściciela
2. BARF
3. Karmy komercyjne

Często jestem pytana, który z tych rodzajów karmienia jest najlepszy. Nie mogę jednoznacznie udzielić Ci odpowiedzi na pytanie, która dieta będzie najodpowiedniejsza dla Twojego psa. Wybór należy do Ciebie natomiast ja mogę udzielić paru cennych wskazówek.

1. Dieta gotowana – zanim zdecydujesz się na ten sposób odżywiania Twojego psa musisz zdawać sobie sprawę, że pełnowartościowy posiłek dla psa nie składa się jedynie w 1/3 z ryżu, 1/3 z mięsa i 1/3 z warzyw. Prawidłowo przygotowana dieta gotowana jest czasochłonna i wymaga dużej wiedzy na temat żywienia aby zapewnić zbilansowane porcje składników: np. choć mięso jest źródłem protein, ma mało wapnia. Samo dodanie wapnia nie wystarcza. Składniki mineralne są ze sobą wzajemnie powiązane. Wapń i fosfor stworzyły takie powiązanie w procesie formowania kości i zębów, jednak wymaga to ich odpowiednich proporcji.
Chcąc stosować tą właśnie dietę, musisz dokładnie stosować się do przepisów kulinarnych stworzonych przez specjalistów. Dieta gotowana jest stosowana często jako dieta eliminacyjna w przypadku alergii pokarmowych.

2. BARF – dieta oparta na surowym pokarmie (surowe warzywa, owoce, jaja, mięso, kości itd.)
Zanim zdecydujesz się na ten rodzaj diety musisz wiedzieć, że nie wystarczy podać psu surowe mięso i kości aby zapewnić mu zbilansowany posiłek. Piszę o tym gdyż spotkałam wielu hodowców, właścicieli psów którzy karmią swojego psa surowym mięsem i kośćmi, nie dostarczając mu więcej składników pokarmowych. Nie jest to odpowiedni sposób postępowania. Chcąc karmić psa dietą BARF należy korzystać z przepisów BARFA. Pytanie czy masz na to czas i wystarczającą wiedzę?

3. Karmy komercyjne. Karmy komercyjne to kompletne karmy nad którymi pracowali specjaliści. Proporcje tych karm są ustalane na podstawie wieloletnich badań. Kompletne karmy komercyjne takie właśnie są – KOMPLETNE. Nie należy ich niczym uzupełniać, gdyż jedynie zaburzamy dietę naszego psa, powodując u niego problemy medyczne a niejednokrotnie i behawioralne. Ale czy wszyscy producenci karm naprawdę przygotowują ją z myślą o naszych psach? Otóż nie – dlatego należy nauczyć się czytać etykiety z karm. Poniżej kilka wskazówek:
– Składniki wymienione na etykiecie muszą być wymienione w kolejności wagowej ( tych których jest najwięcej są wymienione w pierwszej kolejności). Liczy się zazwyczaj pierwsze 3-5 składników (do składnika, o którym wiemy, że w karmie jest niewiele – zazwyczaj jest to tłuszcz lub algi).
– Białko ze zboża jest dużo mniej przyswajalne przez organizm, dlatego zbóż powinno być jak najmniej a najlepiej jeżeli są wyeliminowane całkowicie i zastąpione owocami i warzywami
– Zboże to węglowodany w ilości olbrzymiej. Jeśli już zboże jest to akceptujemy pełne ziarna
– Uwaga na taktyki producentów karm

a) dzielenie składników pokarmowych na mniejsze. Producenci często chcą ukryć ogromną ilość zbóż w karmie – tak aby te nie znajdowały się na pozycji czołowej listy. Podzielone zboża trafiają na dalszą część listy sprawiając wrażenie, że nie jest ich dużo. Tym czasem gdyby je zsumować niejednokrotnie stanowią 50-80% karmy.
b) Czy rzeczywiście mięsa wymienionego na pierwszej pozycji zawsze jest najwięcej? Otóż nie – należy pamiętać że składniki są ważone przed produkcją, w trakcie której tracą całą zawartość wody – ok. 80% (dla mięsa). W związku z czym jeżeli producent piszę, że jagnięciny w karmie jest 20% należy wiedzieć że po obróbce traci ono wodę i spada na dalszą część listy. Dehytratyzowane mięso i mączka z mięsa nie tracą w obróbce wody w związku z tym jest ich tyle ile pisze producent.

– Mięso musi być wiadomego pochodzenia (mięso z kurczaka, jagnięciny, królika, indyka itp.). Nie kupujmy karm na których piszę mięso ze zwierząt – de facto nie wiemy skąd pochodzi
– Unikamy produktów których pochodzenie jest nieokreślone. Podobnie z utwardzaczami, aromatami, konserwantami, słodzikami (Związki typu BHT, BHA, Ethoxyquin, Propyl Gallate) są bezwzględnie zakazane dla ludzi. Wymogi nie nakładają na producentów karm zamieszczenia konserwantów użytych do półproduktów. Producenci karm muszą podawać jedynie to co dodają sami. Szczególnie trzeba uważać na karmy z ryb – te konserwowane są najczęściej. Szukać na produktach wyraźnych deklaracji nie stosowania konserwantów.
Dla zainteresowanych test karm znajduje się poniżej:
W tym opracowaniu nie skupiałam się na szczegółowym opisaniu każdego ze sposobów odżywiania. Chciałam jedynie zainteresować czytelnika tak aby dalej mógł on sięgnąć do źródeł i sam wnikliwie zapoznać się z tak obszernym tematem jakim jest prawidłowe odżywianie psa.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————

Włochata Pasja
Hodowla Australijskich Labradoodli w Polsce
Pierwsze Australijskie Labradoodle w Polsce

Następny post?

Czy mój Australijski Labradoodle to Oryginał?

Skąd mam być pewien czy mój Australijski Labradoodle to oryginał? Prestiżowa organizacja ALFA EUROPE nakłada na hodowców zrzeszonych w tej organizacji obowiązek robienia testów DNA szczeniąt. Jak dotąd jest to jedyna organizacja z tak rygorystycznymi przepisami. A jak...

Następny post? 

pl_PL