Standard rasy to wzór który opisuje idealne cechy charakterystyczne: temperament i wygląd. I właściwie bardzo niewiele psów spełnia w pełnym zakresie wszystkie wytyczne określone we wzorcu rasy. Również Australijski Labradoodle nie jest tutaj wyjątkiem.

Autentyczny Australijski Labradoodle nie jest rejestrowany przez Związek Kynologiczny, natomiast jest rejestrowany przez organizację ALFA EUROPE. Organizacja ta stoi na straży czystości rasy, poprzez wytyczanie bardzo rygorystycznych kodów etycznych dla hodowców w niej zrzeszonych. ALFA EUROPE dopełnia wszystkich koniecznych formalności, tak aby w niedalekiej przyszłości, w celach dopełnienia procedur rejestracyjnych, przekazać całą dokumentację Związkowi Kynologicznemu.

Oczywiście fenotypem nie jest jedynie pies o określonej budowa jego ciała czy okrywie włosowej. Jego witalność, hipoalergiczny potencjał i charakter są ważniejsze a niżeli jego wygląd.
W Anglii i Stanach Zjednoczonych (jak to możemy zaobserwować w FCI) widnieją różne wzorce poszczególnych ras.

ALFA-EUROPE popiera wzorzec rasy, który wystosowała jedna z założycielek rasy: Beverly Manners.
Opisany wzorzec rasy aktualnie jest tłumaczony na język angielski, z którego zostanie przetłumaczony na język polski. Jego pełna wersja opublikowana jest tutaj:

http://www.alfa-europe.org/NL/rasstandaard.htm

———————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Włochata Pasja
Hodowla Australijskich Labradoodli w Polsce
Pierwsze Australijskie Labradoodle w Polsce