DLACZEGO AUSTRALIJSKI LABRADOODLE?

Australijski Labradoodle – nowa rasa bardzo szybko zyskała popularność – szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie dziś jest numerem 3 na liście najbardziej popularnych ras.  Praktycznie w ciągu jednej nocy liczba hodowców Labradoodli wyrosło jak grzyby po deszczu.

Chciałabym jednak zwrócić szczególną uwagę, na to jak bardzo ważnym jest odróżnić Labradoodla od Australijskiego Labradoodla.

Założeniem większości nowych hodowców niestety, było osiągnięcie zysku w możliwie jak najszybszym czasie. Wielu chciało osiągnąć to, do czego twórcy rasy (Australijskich Labradoodle) dochodzili latami – ba! nadal dochodzą – przecież badania nadal trwają.

Czy faktycznie można „skopiować” w tak krótkim okresie czasu coś, nad czym prekursorzy pracowali ponad 20 lat?

Dwa główne Centra Badawcze – Rutland Manor i Tegan Park (już dziś nie funkcjonujący), pracowało nad utrzymaniem „trwałości” rasy przy uwzględnieniu głównych celów:

  1. Psy miały być nie liniejące
  2. Ich sierść nie powinna wywoływać reakcji alergicznych
  3. Skupienie się na świadomej selekcji względem określonych cech temperamentu
  4. Jedynie psy spełniające najwyższe standardy zdrowotne powinny być dopuszczane do hodowli

Głównym założeniem australijskich pionierek było wyhodowanie doskonałego psa pracującego, który jednocześnie będzie psem hipoalergicznym. Lata świadomej selekcji w kierunku odpowiedniej sierści, temperamentu a także standardów zdrowotnych doprowadziły do tego co dziś rozpoznajemy jako Wielopokoleniowy Australijski Labradoodle.

Zdecydowaliśmy się na Australijskiego Labradoodla z dwóch powodów:

  • Liczne alergie i astma nie pozwalały na posiadanie innego psa, niż takiego, którego sierść nie wywołuje  reakcji alergicznych
  • Zdając sobie sprawę, że alergia to problem powszechny w dzisiejszym społeczeństwie – problem który niestety będzie narastał, jednocześnie zastanawialiśmy się się ile, w tej puli znajdzie się osób, które ze względu na swoją niepełnosprawność będą potrzebować psa przewodnika. I pomoc właśnie tym osobom jest głównym motywatorem dla naszej pracy

Nowym właścicielom pragniemy dostarczyć jeden z najwyższych możliwych standardów. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na Australijskie Labradoodle z jednej z najlepszych

australijskich linii – Rutlands.

W skład naszego psiego zespołu wchodzą:

Rutlands Caramel Passion

Rutlands Golden Glamour

Włochata Pasja Filigree Surprise

Włochata Pasja Charming Molly

Rutlands Black Onyxe

 

ASD Australijski Labradoodle w chwili obecnej nie jest rasą zarejestrowaną przez FCI na świecie.

Nad czystością rasy czuwa organizacja ALFA EUROPE, która wymaga od zarejestrowanych w niej hodowców przestrzegania bardzo rygorystycznych kodów etycznych, z robieniem testów DNA na potwierdzenie pokrewieństwa włącznie. To organizacja działająca prężniej i bardziej rystrykcyjnie a niżeli Związki Kynologiczne na świecie. W związku z tym, że organizacja ta skupia się tylko na jednej rasie – jest ona w stanie kontrolować działalność hodowców w niej zrzeszonych.
Wszystko po to aby zapewnić nowym nabywcom najwyższe standardy. Nowi właściciele nie chcą bowiem kłopotów związanych z przewlekłymi chorobami i wydatków z tym związanych. Nie chcą również problemów z alergiami – jeżeli był to główny powód zakupu Australijskiego Labradoodle.
Organizacja ta jako jedyna w Europie również nie dopuszcza do kojarzenia ze sobą psów innych niż Wielopokoleniowe Australijskie Labradoodle. Jest to bardzo ważne z tego względu, że organizacje czasami dopuszczają krycie innymi rasami – pudle, spaniele…wątpię aby przyszli właściciele bezwiednie chcieliby być częścią eksperymentu i zastanawiać się czy ich pies w przyszłości będzie zrdowy, nie będzie liniał i uczulał.
Organizacja zrzesza elitę – najlepszych hodowców ASD Australijskich Labradoodli, którzy deklarują swoje zaangażowanie w ochronę rasy poprzez podpisanie kodeksu etycznego oraz stosowanie się do zasad i przepisów określonych przez tę organizację.

Logo ASD (Australian Service Dog – Australijski Pies Pracujący) zarejestrowane przez Rutland Manor przydzielane jest elicie hodującej ASD Australijskie Labradoodle. Takiego logo, wraz z logiem ALFA EUROPE kupujący powinni szukać na stronie hodowcy, od którego planują zakup szczeniaka.

Logo ASD

Logo ASD

—————————————————————————————————————————————-

Włochata Pasja
Hodowla Australijskich Labradoodli w Polsce
Pierwsze Australijskie Labradoodle w Polsce

Następny post?

STANDARD RASY AUSTRALIJSKI LABRADOODLE

CHARAKTERYSTYKA RASY AUSTRALIJSKI LABRADOODLE WYGLĄD OGÓLNY Dość zwarty, wyważony i pełen wdzięku. Radosna, przyjazna postawa o „inteligentnym“ wyrazie. Lekko stąpający, atletyczny o przyjaznym intuicyjnym temperamencie. PROPORCJE WIELKOŚCI I MASY Ogólna równowaga i...

HISTORIA AUTENTYCZNEGO AUSTRALIJSKIEGO LABRADOODLE

Ludzie i psy egzystują ze sobą od tysięcy lat. Dzięki tej wyjątkowej relacji człowiek nauczył się wykorzystywać psa w różnych celach. Konkretne rasy były tworzone poprzez: selektywną hodowlę oraz szkolenie psów do spełniania określonych zadań. Człowiek celowo wpływał...

WZORZEC RASY

Standard rasy to wzór który opisuje idealne cechy charakterystyczne: temperament i wygląd. I właściwie bardzo niewiele psów spełnia w pełnym zakresie wszystkie wytyczne określone we wzorcu rasy. Również Australijski Labradoodle nie jest tutaj wyjątkiem. Autentyczny...

Następny post? 

pl_PL