CZY AUSTRALIJSKI LABRADOODLE TO RASA DLA CIEBIE?

Temperament Labradoodla opisałam już w dziale „TEMPERAMENT AUSTRALIJSKIEGO LABRADOODLA„. Polecam lekturę, a przed zakupem odpowiedź na zasadnicze pytanie.  Czy jako rodzina będziecie w stanie sprostać zasadniczym potrzebom Australijskiego Labradoodla? Jeżeli nie – pomyślcie proszę o innej rasie, ten wyjątkowy pies powinien znaleźć się w naprawdę wyjątkowej rodzinie.

* Czy jesteście w stanie poświęcić czas na treningi ze swoim psem? Jest to kwestia niezwykle ważna. Labradoodle nie potrzebują ogromnego podwórka po to aby się wybiegać. Potrzebują natomiast stymulacji mentalnej – dlatego tak dobrze sprawdzają się w roli psów pracujących.

Czy będziesz w stanie poświęcić co najmniej 30 minut dziennie, przez pierwsze miesiące na treningi ze swoim psem?

Australijskie Labradoodle to psy niezwykle inteligentne – tak samo szybko uczą się rzeczy niepożądanych jak i tych, które chcemy je nauczyć. Nie można ich pozostawić samym sobie. Oczywiście – każdy pies będzie wdzięczny za kawałek podwórka, ale nic nie zastąpi kontaktu z właścicielem.

*Australijskie Labradoodle uwielbiają wodę. Czy na czas Twoich wypraw za miasto nad jezioro będziesz zostawiać psa u ciotki, czy będziesz traktować go właśnie jako kompana wspólnych wycieczek?

A teraz wyobraź sobie pięciolatka a gumiakach z impetem wskakującego w kałużę – ten widok może na stałe zagościć w Twoim świecie, jeżeli otworzysz swoje serducho przed Australijskim Labradoodlem. Każda kałuża, to dla moich Labradoodli duże pole do popisu – kto kogo bardziej ochlapie. Dla mnie cudowny widok ale czy i dla Ciebie?

Australijskie Labradoodle mogą też bawić się w swoich miskach – rozlewając wodę po podłodze kuchennej. Mnie akurat nigdy się to nie przydarzyło, ale słyszałam podobne historie.

* Australijski Labradoodle chce Ci towarzyszyć gdziekolwiek się udasz. Moje psiaki hurtem kładą się pod drzwiami łazienki, w oczekiwaniu kiedy wreszcie z niej wyjdę. Domagają się kontaktu wzrokowego, czekają na każdą komendę, są zawsze w pełnej gotowości – co czyni je doskonałymi psami pracującymi. Jeżeli szukasz psa podwórkowego, proszę zdecyduj się na inną rasę. Nie znaczy to, że ja ze swoimi psami wychodzę wszędzie. Odpowiednio nauczony pies będzie zostawał sam w domu nie powodując żadnych kłopotów. Jednak jeżeli po Twoim powrocie do domu będziesz oczekiwał od psa, że będzie leżał cichutko w kąciku zajmując się swoimi sprawami, to Australijski Labradoodle zdecydowanie nie jest rasą dla Ciebie.

*Australijskie Labradoodle nie maja charakterystycznego psiego zapachu, nie linieją a częste kąpanie nie jest konieczne, gdyż sierść jest samoczyszcząca – brud z niej po prostu spada. Jednak potrzebują regularnej pielęgnacji okrywy włosowej – czesania jej i trymowania. W wieku ok. 10 miesięcy, w dwóch typach włosa („kedzierzawa” falowana i kręcona – więcej o tym w dziale KOLORY I RODZAJE FUTER) pies zmienia sierść ze szczenięcej na dorosłą. Wtedy potrzeba szczególnej pielęgnacji przez trymowanie. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się kołtuny. Czy jesteś przygotowany na częste czesanie oraz wizyty u fryzjera 3 razy do roku?

Sierść Australijskiego Labradoodla – jeśli o nią odpowiednio dbamy jest bardzo łatwa w utrzymaniu. Ja swoje Labradoodle czeszę raz na tydzień, częstotliwość jednak zwiększam kiedy pies wchodzi w okres wymiany sierści na dorosłą.

* Australijskie Labradoodle to psy o fajtłapowatej naturze. Swoją głupkowatością potrafią rozbawić niejednego mruka. Czasami obija się o jedna ścianę, czasami o drugą. Bardzo lubią zabawy. Jeżeli zbyt długo nie przywiązujesz do nich uwagi wymyślą coś abyś je zauważył. Nie raz z prania ginęły skarpetki a Carmel podbiegała z wyrazem pyska: „złap mnie jeśli potrafisz, zobacz co mam”. Mnie to bawi, ale dla niektórych może być dość irytujące.

* Australijskie Labradoodle maja silny instynkt aportowania – bardzo dobrze sprawdzają się jako kompani zabaw z dziećmi. Są bardzo łatwe do ułożenia jako asystenci osób niepełnosprawnych, w aportowaniu rozmaitych przedmiotów. Jednak czy będziesz w stanie znieść psa, który podejdzie do Ciebie i weźmie Twój rękaw w swój pysk jakby chciał powiedzieć – „choć za mną chcę Ci coś pokazać? Carmel robiła rzecz zadziwiającą w pierwszych tygodniach kiedy pojawiła się w nowym domu. Blanka (moja suka rasy West Highland White Terier) rozrzucała zabawki po całym domu, Carmel te zabawki zbierała i zanosiła do swojego koszyka.

Powinieneś sobie odpowiedzieć na wszystkie z powyższych pytań zanim zdecydujesz się na ta rasę. Jeżeli nie przerasta Cię to o czym pisałam – gratuluję!

Pamiętaj, to hodowca powinien dopasować psa, który temperamentem będzie pasował dla Ciebie i Twojej rodziny.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————

Włochata Pasja
Hodowla Australijskich Labradoodli w Polsce
Pierwsze Australijskie Labradoodle w Polsce

Następny post?

STANDARD RASY AUSTRALIJSKI LABRADOODLE

CHARAKTERYSTYKA RASY AUSTRALIJSKI LABRADOODLE WYGLĄD OGÓLNY Dość zwarty, wyważony i pełen wdzięku. Radosna, przyjazna postawa o „inteligentnym“ wyrazie. Lekko stąpający, atletyczny o przyjaznym intuicyjnym temperamencie. PROPORCJE WIELKOŚCI I MASY Ogólna równowaga i...

HISTORIA AUTENTYCZNEGO AUSTRALIJSKIEGO LABRADOODLE

Ludzie i psy egzystują ze sobą od tysięcy lat. Dzięki tej wyjątkowej relacji człowiek nauczył się wykorzystywać psa w różnych celach. Konkretne rasy były tworzone poprzez: selektywną hodowlę oraz szkolenie psów do spełniania określonych zadań. Człowiek celowo wpływał...

DLACZEGO AUSTRALIJSKI LABRADOODLE?

Australijski Labradoodle - nowa rasa bardzo szybko zyskała popularność - szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie dziś jest numerem 3 na liście najbardziej popularnych ras.  Praktycznie w ciągu jednej nocy liczba hodowców Labradoodli wyrosło jak grzyby po...

Następny post? 

pl_PL