PIELĘGNACJA OKRYWY WŁOSOWEJ (GROOMING)

Sierść szczeniaka jest bardzo prosta w pielęgnacji. Wystarczy przeczesać ją co jakiś czas. Jednakże po ok. 10 miesiącach życia szczenięta zaczynają zmieniać szatę i wtedy wymaga ona więcej uwagi. Nawet 2-3 razy w tygodniu.

Narzędzia, których używam w celu pielęgnacji szaty to:
1. Golarka
2. Szczotka Pudlówka (Doggy Man – najlepsza pudlówka jaka miałam okazję używać)
3. Filcak
4. Nożyczki
5. Degażówki

Accessories

Accessories

Głowa – należy nadać jej okrągły kształt. Brodę obcinamy do średniej długości i również kształtujemy ją na owal. Psu należy obcinać grzywkę tak aby nie zakrywała ona oczu. Sierść na kufie powinna być skrócona nadając jej okrągły kształt.

Shaping beard

Shaping beard

Shaping beard

Shaping beard

Cutting Bangs

Cutting Bangs

Oczy – sierść rosnąca na kufie (w okolicach oczu) powinna być przycinana, taka by nie wchodziła do oczu. Brudna sierść dostająca się do oczu może powodować ich infekcje.

Hair on the muzzle

Hair on the muzzle

Done

Done

Done

Done

Uszy – powinny być czyszczone raz w tygodniu. Sierść można zgolić lub obciąć w kierunku od jednego do drugiego ucha na szyi. W ten sposób zapewnimy dopływ powietrza do uszu.

Clean and shaved ear

Clean and shaved ear

Shaved throat

Shaved throat

Pachwiny – w tej okolicy sierść może się kołtunić. Kiedy pies się porusza ociera nogami o klatkę piersiową, brzuch. Można skrócić sierść w pachwinach do 1-2 cm aby uniknąć kołtunieniu się.

Łapy – sierść nie powinna wyrastać poza długość łap. Musi być ona skracana miejscu gdzie łapy się kończą. Sierść wyrastająca spomiędzy „poduszek” musi zostać wycięta (przy użyciu nożyczek dla dzieci z zaokrąglonymi końcami). W ten sposób błoto czy śnieg nie będzie lepił się do włosów.

Cutting the paw hair

Cutting the paw hair

Cutting the paw hair

Cutting the paw hair

Cutting the paw hair

Cutting the paw hair

hair in between

hair in between

properly cut

properly cut

Jak czesać psa – używaj tzw. szczotki “slicker brush”, jest ona stworzona specjalnie do sierści pudli. Usytuowana jest ona na poduszce która „pracuje” podczas czesania tak żeby nie zranić psa. Musisz pamiętać aby zacząć od brzucha i czesać w kierunku kręgosłupa (nie na odwrót) . Zaczynasz od dołu, z małą partia sierści, po trochu ubierając włosów z góry. I tak aż dotrzesz do samej góry. W ten sposób możesz być pewny, że cała sierść została przeczesana. Gdybyś zaczął od kręgosłupa, nie dotarłbyś do sierści, która jest pod spodem.

slicker brush

slicker brush

Start from the bottom

Start from the bottom

move up

move up

Jeżeli zlokalizujesz małego kołtuna lub jeżeli zauważysz, że stara sierść zlepia sie z nową a kołtun zaczyna dopiero się tworzyć, to czas aby ja przerzedzić. W tym celu można użyć filcaka. Jeżeli natomiast kołtun jest większy – wymaga on bardziej profesjonalnej ręki. Nigdy nie kąp swojego psa przed usunięciem kołtunów oraz przed rozczesaniem jego sierści. Jeżeli to zrobisz kołtuny się utrwala i nie będzie dało się ich usunąć.
Po wykąpaniu możesz użyć sprayu przeciwko kołtunieniu się sierści. Odświeża on sierść i zapobiega kołtunieniu. Jeżeli spryskasz nim psa po czesaniu sierść skręci się na nowo.

Anti-mating spray

Anti-mating spray

Podczas kąpania i wycierania psa ręcznikiem nie stosuj okrężnych ruchów ponieważ skołtunisz sierść. Dzień lub dwa dni po wykąpaniu psa, rozczesz jego sierść ponieważ wyschnięte loczki zaczną się sklejać.
Wszyscy właściciele Labradoodle dostaną krótkie filmiki video instruujące jak właściwie czesać i usuwać kołtuny. Filmy są w trakcie przygotowania i będą gotowe wkrótce.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————

Włochata Pasja
Hodowla Australijskich Labradoodli w Polsce
Pierwsze Australijskie Labradoodle w Polsce

Następny post?

Czy mój Australijski Labradoodle to Oryginał?

Skąd mam być pewien czy mój Australijski Labradoodle to oryginał? Prestiżowa organizacja ALFA EUROPE nakłada na hodowców zrzeszonych w tej organizacji obowiązek robienia testów DNA szczeniąt. Jak dotąd jest to jedyna organizacja z tak rygorystycznymi przepisami. A jak...

Następny post? 

pl_PL