Chcesz szkolić psy? Najpierw wytresuj kurczaka!!

Uważam, że każda osoba myśląca o tym aby rozpocząć profesjonalne szkolenie psów, powinna najpierw trenować kurczaki. Posunę się nawet dalej – każdy, kto w swojej pracy ma styczność nie tylko ze zwierzętami ale także ludźmi, których należy skutecznie motywować. A więc mowa tu również o szkoleniowcach, managerach, nauczycielach a nawet rodzicach, bo każdy z nas poniekąd jest lub będzie „szkoleniowcem”.
Kiedy opowiadam o tym znajomym zazwyczaj reakcja jest jedna – śmiech. A potem mnóstwo pytań, ale po co właściwie tresować kurczaki? A więc najpierw pozwalam im się wyśmiać a potem tłumaczę o co chodzi.
Z pewnością nie chodzi o to aby nasze nioski podawały łapy, grały w karty, ciągnęły wózeczek czy też pokonywały tor agility, w przerwach pomiędzy znoszeniem jaj. Przede wszystkim NIE CHODZI o to aby nauczyć kury (choć uczą się rewelacyjnie) ale żeby nauczyć samego siebie jak trenować nie stosując metod awersyjnych, aby przekonać się że o wiele lepsze, szybsze rezultaty daje trening z zastosowaniem metod pozytywnych, bo sekret skutecznej zmiany zachowań polega na stosowaniu w praktyce metod opartych na motywacji, wzmocnieniu pozytywnym, nagradzaniu, bez krzyków, gróźb, siły fizycznej, kary.

Dlaczego akurat kury? PTAKI NIE PODDAJĄ SIĘ MANIPULACJI!!!
Zdarzyło ci się kiedyś nacisnąć na zad swojego psa aby nauczyć go siadu? Czy dać klapsa dziecku, które przez całą wyprawę do supermarketu płacze chcąc wymusić nową zabawkę? No właśnie!
Na kurczaku nic nie wymusisz, więc nawet nie będzie Cię korciło – jedynie konsekwentnie będziesz próbował wyuczyć założone zachowanie. A teraz powiedz jaką cierpliwością byś się wykazał ucząc psa nie ciągnięcia na smyczy a swojego dziecka nie pisania po ścianach? Ilu z Was wytrąconych z równowagi po prostu sięgnęłoby do metod siłowych? Na pewno wielu, a poco?
Uczenie takiego rodzaju stworzenia w zasadzie ustawia szkoleniowca od samego początku na odpowiedni tor jakim jest stosowanie w szkoleniu metod wzmocnienia pozytywnego. Szkolenie kury pokazuje, że wcale nie trzeba stosować metod siłowych aby czegokolwiek nauczyć jednostki będącej po drugiej stronie smyczy albo „linijki” (ktoś dostał po łapach linijką od nauczyciela? )

Dlaczego akurat kury? KURCZAK JEST SZYBKI!

Szkolenie kurczaka wymaga niesamowitego refleksu oraz umiejętności obserwacji. Przypuśćmy, że chcemy nagrodzić jakieś konkretne zachowanie – na przykład „siad” u psa. Pies siada mówimy SUPER (lub klikamy) i dajemy smakołyk. Często się jednak zdarza że nam wydaje się, że nagradzamy siad, z „punktu widzenia” psa natomiast rzeczywistość może wyglądać zupełnie inaczej. Być może od czasu kiedy pies wykonał interesujące nas zadanie, wykonał też inną czynność i jeżeli brakuje nam refleksu właśnie tą czynność nagrodziliśmy. Jeżeli pomiędzy siadem wykonanym przez psa a nagrodą nastąpiło jeszcze jakieś inne zachowanie – np. pies się położył i właśnie w tym momencie pojawił się smakołyk to możemy być pewni, że nie nagrodziliśmy właściwego zachowania. Refleks i obserwacja to cechy konieczne dobrego szkoleniowca. Kura jest znacznie szybsza od większości zwierząt – jeżeli nauczymy się na jednym z trudniejszych, inne gatunki nie będą stanowiły dla nas problemu.

Dlaczego akurat kury? KURA EMOCJONALNIE NIE WIĄŻE SIĘ Z TRENEREM!

Związek emocjonalny często jest przeszkodą w szkoleniu, trener często nie zachowuje obiektywizmu a obiekt szkolony szybko sobie zdaje sprawę, że na wiele rzeczy będzie mógł sobie pozwolić. Kury nie przywiązują się do szkoleniowców.

Dlaczego kury? BŁĘDY POPEŁNIANIE PRZEZ SZKOLENIOWCA SZYBKO ODZWIERCIEDLAJĄ SIĘ W ZACHOWANIU KURCZAKÓW
I tu psy są bardzo tolerancyjne. Pies, pomimo popełnianych przez nas błędów w końcu nauczy się upragnionego siadu. Kurczak „NIE” – po prostu nie nauczy się niczego albo będzie mu to szło opornie. Przy szkoleniu kurczaków bardzo szybko zdajemy sobie sprawę z tego jakie błędy popełniamy.
Wszystkim zainteresowanym serdecznie polecam „Najpierw wytresuj kurczaka” Karen Pryor
Szkolenie kury w praktyce? Zobaczcie sami:

http://www.youtube.com/watch?v=Bld5iVmXgjM&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=SxZHJwPTWLw

Tresowanie kurczaka

Tresowanie kurczaka

Tresowanie kurczaka

Tresowanie kurczaka

Tresowanie kurczaka

Tresowanie kurczaka

Następny post?

Planujemy miot Australijskich Labradoodle:)

Z radością informujemy, że planujemy miot szczeniąt Australijskich Labradoodle. Szczeniaki urodzą się już na początku roku 2017! Mamusią będzie  Goddess   Tatusiem będzie Benji       Na pewno przydarzą się kolory: czarny, kremowy, brązowy,...

Mamy szczeniaczki

.....Kiedy już zadbamy o odpowiedni materiał genetyczny - rodzice o pożądanym wyglądzie i charakterze musimy pamiętać, że to jedynie poczatek naszej drogi. Geny bowiem, mogą się "włączać" bądź "wyłączać" w zależności od tego co zaserwuje im otoczenie. Więc jest bardzo...

Cymbrogis Irresistible Renesemee

  Rasa: Austra­lij­ski Labradoodle Imię: Cymbrogis Irresistible Renesemee (Nessie) Numer reje­stra­cyjny: AES-F15007TC Kolor: Biały Sierść: „kedzie­rzawa” falowana Wiel­kość: średni Testy: Prcd-PRA: wynik — CLEAR by parentage Stawy...

Następny post? 

pl_PL