TEMPERAMENT AUSTRALIJSKIEGO LABRADOODLA – JAKIE ONE SĄ?

Większość rodzin decydujących się na Australijskiego Labradoodla robi to za zwyczaj ze względu na jego przyjazną alergikom, nie liniejącą sierść. A jednak zanim zdecydujesz się właśnie na tę rasę, poświęć trochę czasu na analizę Twojej rodzinnej sytuacji i Twoich możliwości. Czy jesteś w stanie sprostać potrzebom rasy i czy ona do Ciebie pasuje? Czy pies wpasuje się w dynamikę Twojej rodziny?

Bardzo ważną rzeczą jest, abyś powiedział hodowcy co zamierzasz robić ze swoim psem- jaki rodzaj aktywności i w jakiej formie jesteś w stanie mu dostarczyć. Jeżeli Twoim celem jest uczestniczenie w zwodach obiedience czy agility, potrzebujesz psa bardziej aktywnego, o żywszym temperamencie. Jeżeli nie masz takich ambicji, najlepiej jeżeli zdecydujesz się na psa rodzinnego, z którym będziecie się cieszyć wspólnym towarzystwem, wycieczkami za miasto czy nad jezioro.

Uwaga jednak – ważne jest aby odróżnić pomiędzy aktywnością fizyczną a umysłową. Nawet ekstremalny wysiłek fizyczny nie dostarczy stymulacji umysłowej, która jest tak bardzo potrzebna Australijskiemu Labradoodlowi.

A więc Australijskie Labradoodle, jakie one są?

* Przede wszystkim są bardzo bystre i inteligentne. Wielu ludzi chce mieć tak inteligentnego psa. Jednak trzeba pamiętać, że taki pies uczy się tych niepożądanych rzeczy zarówno szybko jak uczy się tego czego chcemy go nauczyć. I tu jest swoista pułapka – jeżeli chcemy dobrze ułożonego psa, musimy mu poświęcić trochę czasu aby był takim kompanem jakiego chcemy. On sam się tego nie nauczy. I tu polecam kursy posłuszeństwa – dzięki nim nie tylko dostarczymy potrzebnej stymulacji fizycznej, psychicznej i wyszkolimy sobie fantastycznego kompana na wiele lat. Takie treningi  budują silną więź przewodnik – pies.

* Nie wykazują zachowań agresywnych, rzadko też szczekają.

* Łatwo socjalizują się z innymi zwierzętami.

* Przyjazne dla dzieci w każdym wieku. Uwielbiają przebywać ze swoim ludzkim „stadem”. Dlatego jeżeli myślisz o psie, który będzie wolno biegał po Twoim podwórku, psie który nie będzie uczestniczył w życiu rodzinnym, psie który co wakacje będzie oddawany do ciotki, nie decyduj się na Labradoodla, bo zrobisz mu tym wielka krzywdę.

* Ze względu na swoją chęć pracy z człowiekiem, są one bardzo dobrymi psami pracującymi

* Uwielbiają zabawy i wodę. Będą dobrymi kompanami dla osób lubiących spędzać czas   poza miastem.

* Uwielbiają stymulację w postaci treningów z właścicielem. Moje dudle są zawsze w pełnej gotowości. A nuż Pani będzie dla nich miała do wykonania jakieś nowe polecenie.

* Mają bardzo mocno zakorzeniony instynkt aportera. Wręcz uwielbiają zabawy w aportowanie – są świetnymi kompanami do zabaw z dziećmi

——————————————————————————————————————————————————————————————————————

Włochata Pasja
Hodowla Australijskich Labradoodli
Pierwsze Australijskie Labradoodle w Polsce

Następny post?

STANDARD RASY AUSTRALIJSKI LABRADOODLE

CHARAKTERYSTYKA RASY AUSTRALIJSKI LABRADOODLE WYGLĄD OGÓLNY Dość zwarty, wyważony i pełen wdzięku. Radosna, przyjazna postawa o „inteligentnym“ wyrazie. Lekko stąpający, atletyczny o przyjaznym intuicyjnym temperamencie. PROPORCJE WIELKOŚCI I MASY Ogólna równowaga i...

HISTORIA AUTENTYCZNEGO AUSTRALIJSKIEGO LABRADOODLE

Ludzie i psy egzystują ze sobą od tysięcy lat. Dzięki tej wyjątkowej relacji człowiek nauczył się wykorzystywać psa w różnych celach. Konkretne rasy były tworzone poprzez: selektywną hodowlę oraz szkolenie psów do spełniania określonych zadań. Człowiek celowo wpływał...

DLACZEGO AUSTRALIJSKI LABRADOODLE?

Australijski Labradoodle - nowa rasa bardzo szybko zyskała popularność - szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie dziś jest numerem 3 na liście najbardziej popularnych ras.  Praktycznie w ciągu jednej nocy liczba hodowców Labradoodli wyrosło jak grzyby po...

Następny post? 

pl_PL