AUSTRALIJSKIE LABRADOODLE A GUBIENIE SIERŚCI

Jedną z głównych zalet Wielopokoleniowego Australijskiego Labradoodla jest to, że nie linieją oraz iż są hipoalergiczne.

Nie ufaj jednak hodowcy, który powie Ci, że istnieje coś takiego jak rasa psa, która nie potrzebuje wymienić starej, martwej sierści na nową.

Wszystkie psy w taki czy inny sposób muszą pozbyć się martwego włosa. Jednym wypada sierść, a innym (np. terierom) martwy włos należy usunąć poprzez trymowanie, aby dać szansę urosnąć nowemu.

Są rasy psów które linieją – zostawiając mnóstwo sierści na dywanach, meblach, które po prostu w trakcie dnia gubią sierść. Ale są takie (tak jak na przykład pudle, teriery – zaliczane do ras nie liniejących), którym sierść nie wypada sama, a jednak od czasu do czasu można zaobserwować latające kłębki sierści. Dzieje się tak dlatego, że pies okazjonalnie podczas drapania usuwa martwy włos. Takie psy należy regularnie trymować w celu usunięcia martwego włosa – tylko w ten sposób sprawimy, że latająca wszędzie sierść nie stanie się koszmarem.  Regularna pielęgnacja włosa to bardzo ważna kwestia.

Jedna ze znajomych nie mogła uwierzyć, że moja suka rasy West Highland White Terier nie linieje, ponieważ jej suka liniała bardzo. Zadałam jej jedno zasadnicze pytanie – w jaki sposób dba o włos psa. Na to pytanie odpowiedziała mi, że pies jest golony lub strzyżony, nigdy natomiast nie był trymowany. Trudno więc się dziwić, że psu wypadają włosy. Martwy włos musi wypaść aby w jego miejsce mógł pojawić się nowy. Gdyby raz na 3 miesiące usunęła ten martwy włos (co jest zabiegiem bezbolesnym dla psa) nie miała by problemów.

Inną kwestią, jest kwestia alergii (np. pokarmowych) na jakie może cierpieć pies (które to u ras nieliniejących mogą powodować wypadanie sierści, jednakże po zlokalizowaniu głównego alergenu i wyeliminowaniu go – problem mija.

W tym miejscu chcę zaznaczyć, jak bardzo ważna jest świadomość właścicieli w zakresie prawidłowej pielęgnacji okrywy włosowej jak i odpowiedniej diety. Nawet nie liniejący a niezbadany pies –  może zacząć gubić sierść!

Aby sierść psa była zdrowa i nie wypadała należy zapewnić jej wszystkie składniki odżywcze. Ważnym więc jest spożywanie odpowiednio dobranej karmy (dobrych producentów psich karm) dla wyglądu sierści.

Jeżeli hodowca Labradoodle mówi, że psy linieją i zwraca uwagę aby nie wierzyć, że jest to nieliniejąca rasa to prawdopodobnie ma coś do ukrycia. Być może nie jest hodowcą autentycznych Australijskich Labradoodli a jedynie podróbek i jego celem jest zdyskredytowanie w oczach przyszłych nabywców – AUTENTYCZNEGO AUSTRALIJSKIEGO LABRADOODLA. Albo rzeczywiście nigdy nie miał do czynienia z liniejącą rasą i nie wie jak wygląda kiedy sierść psa linieje.

Jako kilkuletni hodowca oryginalnych Australijskich Labradoodli zapewniam, że zdrowy, dobrze odżywiany pies, który nie cierpi na żadne alergie – NIE LINIEJE! Oczywiście martwy włos musi wypaść, jednakże ten włos momentalnie przyczepia się do sierści młodej i jeżeli sierść nie jest wyczesana, takie przyczepianie się powoduje kołtuny. Dlatego ważne jest aby tą martwą sierść usunąć za pomocą szczotki pudlówki (najlepsza na rynku DOGGY MAN – slicker brush). Czasami pies sam sobie usuwa sierść martwa – drapiąc się martwa sierść wypada – stąd małe kłębki, które pojawiają się na podłodze. Jednakże nie wolno tego mylić z linieniem gdyż wygląda ono zupełnie inaczej.

Przyjrzyjmy się po krótce różnym generacjom Labradoodli i kwestii gubienia sierści:

  • Pierwsza generacja (F1) – Skrzyżowanie Labradora z  Pudlem. W takim miocie mogą oczywiście pojawić się szczeniaki nie liniejące. Jednak wybór takiego szczeniaka, który będzie posiadał ową cechę jako dorosły pies, to jak swoiste wróżenie z fusów. Obecnie przeprowadzane są badania, w celu stwierdzenia, czy tekstura włosa szczeniaka może być wyznacznikiem dla linienia się i powodowania reakcji alergicznych w przyszłości. Badania wykazują, iż nie ma bezpośredniej zależności od tekstury, długości czy rodzaju włosa dla linienia czy alergii. Dlatego też identyfikacja i selekcja tych szczeniąt, które w przyszłości będą posiadały owe cechy jest niezwykle trudna. Jeżeli głównym powodem wyboru rasy jest kwestia gubienia sierści – stanowczo odradzam Labradoodle pierwszej generacji.
  • Druga generacja (F1B) – Skrzyżowanie Labradoodla pierwszej generacji z Pudlem. Jeżeli chcesz psa nie liniejącego, jest to znacznie lepszy wybór a jednak rezultaty dalej nie są pewne. Prawdopodobieństwo, że Labradoodle tej generacji będzie nie liniejący i przyjazny alergikom jest szacowane na ok. 80%.  To wszystko jednak zależy od sierści Labradoodla pierwszej generacji i pudla, które zostały ze sobą skrzyżowane. Uwaga – druga generacja to nie krzyżówka Labradoodla pierwszej generacji z Labradoodlem pierwszej generacji i nie należy tego mylić.
  • Trzecia generacja lub wyżej – Skrzyżowanie Labradoodla drugiej generacji (F1B) z Labradoodlem drugiej generacji (F1B). Chcąc z tego skojarzenia uzyskać psa nie liniejącego i przyjaznego alergikom, musimy być pewni że obydwoje rodziców również posiadało te cechy. Potrzeba około trzech generacji selektywnej hodowli, aby uzyskać pożądane rezultaty a i wtedy może okazać się, że pies jednak delikatnie linieje (genetyczna cecha recesywna).
  • Australijski Labradoodle. Jest to jeden z najlepszych wyborów jeżeli chcemy psa nie liniejącego i hipoalergicznego. Jeżeli obydwoje rodziców nie linieją – twój szczeniak również nie powinien. Potrzeba około trzech generacji selektywnej hodowli, aby uzyskać pożądane rezultaty a i wtedy może okazać się, że pies jednak delikatnie linieje (genetyczna cecha recesywna).


UWAGA:
Australijskie Labradoodle z linii, w których płynie krew Soft Coated Wheatena kilka razy (do roku lub półtora roku) zmieniają sierść zanim ich szata osiągnie pożądany wygląd szaty dorosłego psa. Niektórzy właściciele więc martwią się, że ich pies linieje (choć sierść martwa wychodzi w stopniu MINIMALNYM). Nie ma się o co martwić – wystarczy czesać psa często tak aby przyspieszyć proces wymiany sierści (wtedy kiedy wymiana się rozpoczyna). W wieku ok 1 – 1,5 roku pies całkowicie przestaje gubić martwy włos i osiąga sierść dojrzałego osobnika. SIERŚĆ LABRADOODLA Z TYCH LINII JEST RÓWNIEŻ HYPOALERGICZNA.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————
Włochata Pasja
Hodowla Australijskich Labradoodli w Polsce
Pierwsze Australijskie Labradoodle w Polsce

Następny post?

STANDARD RASY AUSTRALIJSKI LABRADOODLE

CHARAKTERYSTYKA RASY AUSTRALIJSKI LABRADOODLE WYGLĄD OGÓLNY Dość zwarty, wyważony i pełen wdzięku. Radosna, przyjazna postawa o „inteligentnym“ wyrazie. Lekko stąpający, atletyczny o przyjaznym intuicyjnym temperamencie. PROPORCJE WIELKOŚCI I MASY Ogólna równowaga i...

HISTORIA AUTENTYCZNEGO AUSTRALIJSKIEGO LABRADOODLE

Ludzie i psy egzystują ze sobą od tysięcy lat. Dzięki tej wyjątkowej relacji człowiek nauczył się wykorzystywać psa w różnych celach. Konkretne rasy były tworzone poprzez: selektywną hodowlę oraz szkolenie psów do spełniania określonych zadań. Człowiek celowo wpływał...

DLACZEGO AUSTRALIJSKI LABRADOODLE?

Australijski Labradoodle - nowa rasa bardzo szybko zyskała popularność - szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie dziś jest numerem 3 na liście najbardziej popularnych ras.  Praktycznie w ciągu jednej nocy liczba hodowców Labradoodli wyrosło jak grzyby po...

Następny post? 

pl_PL