AUSTRALIJSKIE LABRADOODLE A ALERGIE

Rutland Manor współczynnik hipoalergiczności swoich psów określa na poziomie 99%.

Jeżeli natomiast borykasz się z różnego rodzaju alergiami lub astmą, najlepszym co mogę Ci doradzić to spędzenie trochę czasu z naszymi Labradoodlami. W ten sposób, sam na własnej skórze przekonasz się czy wywołują one u Ciebie reakcje alergiczne czy też nie. Nasza Włochata rodzinka serdecznie zaprasza w odwiedziny!

Ja również podchodziłam do tematu bardzo sceptycznie i zanim nabyłam jednego z takich psów, zadbałam o to aby spędzić z nim parę godzin, przez kilka dni.

Moje Dudle z pewnością pomogą się przekonać, a już na samym wejściu możecie liczyć na radosne powitanie mokrym jęzorem.

Australijskie Labradoodle przez lata selektywnej hodowli były tworzone właśnie po to aby pełnić role doskonałego psa pracującego, dla osób które jednocześnie borykają się z alergiami czy astmą.

Oczywiście nie wszystkie Labradoodle są hipoalergiczne – większą jednak pewność możemy mieć jedynie w przypadku Wielopokoleniowych Australijskich Labradoodli, których świadoma selektywna hodowla była właśnie ukierunkowana na ta cechę.

Twoje alergie niekoniecznie muszą być wywoływane przez sierść psa – a przez alergeny, które może na niej nosić – alergeny kurzu, trawy, pyłków. Dlatego jeżeli po dotarciu do domu stwierdzasz, że jednak powoduje u ciebie alergie, doradzam najpierw wykąpać psiaka – szczególnie wtedy gdy jego podróż była długa a on sam był nastawiony na wiele czynników zewnętrznych, które mogły spowodować pojawienie się różnego rodzaju alergenów na jego sierści. Rzeczywiście niektórzy klienci zwracają na to uwagę, ale już po kąpieli uspokajają swoje obawy.

Australijskie labradoodle Włochatej Pasji w 90% przypadków mieszkają u rodzin – alergików. Nie raz bywają to alergie bardzo silne, krzyżowe włącznie z osłabieniem systemu immunologicznego. Jak do tej pory wszystko jest w porządku. Jednakże nasze Labradoodle są w 100% zweryfikowane pod względem sierści „przyjaznej alergikom”

Przyjrzyjmy się po krótce różnym generacjom Labradoodli i kwestii wywoływania reakcji alergicznych:

  • Pierwsza generacja (F1) – Skrzyżowanie Labradora z  Pudlem. W takim miocie mogą oczywiście pojawić się szczeniaki nie liniejące i hipoalergiczne. Jednak wybór takiego szczeniaka, który będzie posiadał owe cechy jako dorosły pies, to jak swoiste wróżenie z fusów. Obecnie przeprowadzane są badania, w celu stwierdzenia, czy tekstura włosa szczeniaka może być wyznacznikiem dla linienia się i powodowania reakcji alergicznych w przyszłości. Badania wykazują, iż nie ma bezpośredniej zależności od tekstury, długości czy rodzaju włosa dla alergii. Dlatego też identyfikacja i selekcja tych szczeniąt, które w przyszłości będą posiadały owe cechy jest niezwykle trudna. Ja sama stanowczo odradzam Labradoodle pierwszej generacji alergikom. Może się bowiem okazać, że wkrótce będą oni musieli powiedzieć swojemu pupilowi „dowidzenia”, co jest zawsze bardzo przykrym doświadczeniem.
  • Druga generacja (F1B) – Skrzyżowanie Labradoodla pierwszej generacji z Pudlem. Jeżeli chcesz psa nie liniejącego, jest to znacznie lepszy wybór ale jednak rezultaty dalej nie są pewne. Prawdopodobieństwo, że Labradoodle tej generacji będzie nie liniejący i przyjazny alergikom jest szacowane na ok. 80%.  To wszystko jednak zależy od sierści Labradoodla pierwszej generacji i pudla, które zostały ze sobą skrzyżowane. Uwaga – druga generacja to nie krzyżówka Labradoodla pierwszej generacji z Labradoodlem pierwszej generacji i nie należy tego mylić.
  • Trzecia generacja lub wyżej – Skrzyżowanie Labradoodla drugiej generacji (F1B) z Labradoodlem drugiej generacji (F1B). Chcąc z tego skojarzenia uzyskać psa nie liniejącego i przyjaznego alergikom, musimy być pewni że obydwoje rodziców również posiadało te cechy. Potrzeba około trzech generacji selektywnej hodowli, aby uzyskać pożądane rezultaty a i wtedy może okazać się, że pies jednak delikatnie linieje (genetyczna cecha recesywna).
  • Australijski Labradoodle. Jest to jeden z najlepszych wyborów jeżeli chcemy psa nie liniejącego i hipoalergicznego. Jeżeli obydwoje rodziców nie linieją – twój szczeniak również nie powinien. Potrzeba około trzech generacji selektywnej hodowli, aby uzyskać pożądane rezultaty a i wtedy może okazać się, że pies jednak delikatnie linieje (genetyczna cecha recesywna).

Jednym słowem kupując psa z niższych pokoleń nigdy nie możesz być pewien czy reakcja alergiczna nie wystąpi po ok roku posiadania psa (właśnie w momencie wymiany sierści na sierść właściwą), wtedy jest mnóstwo nieprzyjemnych rozczarowań i nierzadko płaczu.

—————————————————————————————————————————————-

Włochata Pasja
Hodowla Australijskich Labradoodli
Pierwsze Australijskie Labradoodle w Polsce

Następny post?

STANDARD RASY AUSTRALIJSKI LABRADOODLE

CHARAKTERYSTYKA RASY AUSTRALIJSKI LABRADOODLE WYGLĄD OGÓLNY Dość zwarty, wyważony i pełen wdzięku. Radosna, przyjazna postawa o „inteligentnym“ wyrazie. Lekko stąpający, atletyczny o przyjaznym intuicyjnym temperamencie. PROPORCJE WIELKOŚCI I MASY Ogólna równowaga i...

HISTORIA AUTENTYCZNEGO AUSTRALIJSKIEGO LABRADOODLE

Ludzie i psy egzystują ze sobą od tysięcy lat. Dzięki tej wyjątkowej relacji człowiek nauczył się wykorzystywać psa w różnych celach. Konkretne rasy były tworzone poprzez: selektywną hodowlę oraz szkolenie psów do spełniania określonych zadań. Człowiek celowo wpływał...

DLACZEGO AUSTRALIJSKI LABRADOODLE?

Australijski Labradoodle - nowa rasa bardzo szybko zyskała popularność - szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie dziś jest numerem 3 na liście najbardziej popularnych ras.  Praktycznie w ciągu jednej nocy liczba hodowców Labradoodli wyrosło jak grzyby po...

Następny post? 

pl_PL